Netflix może nadal ubiegać się o Oscary, zasady nominacji nie zmienią się

Netflix może nadal ubiegać się o Oscary, zasady nominacji nie zmienią się

Netflix, Amazon i inne platformy streamingowe mogą nadal ubiegać się o statuetki Oscara. Na razie Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła nie zmieniać zasad, które pozwoliłyby na lepszą kategoryzację filmów przeznaczonych na ekrany kin a do dystrybucji online.


Po tegorocznych Oscarach rozgorzała dyskusja, w której protagonistami byli Steven Spielberg i Netflix. Spielberg, który przewodniczy sekcji reżyserskiej Amerykańskiej Akademii Filmowej, twierdził, że filmy dystrybuowane przez firmy streamingowe, takie jak Netflix i Amazon, mimo krótkiej obecności w kinach, są filmami telewizyjnymi i nie powinny stawać w szranki w wyścigu o Oscara. Tak więc Spielberg chciał zmodyfikować jedną z najważniejszych zasad uczestnictwa w konkursie. Jest to tak zwana Rule Two mówiąca o tym, że film musi być pokazywany w zwykłym kinie komercyjnym w Los Angeles przez co najmniej siedem kolejnych dni w danym roku, aby mógł wystartować w konkursie. Grupa popierająca Spielberga chciała, aby ilość dni w czasie których odbywają się projekcje potencjalnych kandydatów, była dłuższa. Wreszcie Akademia zdecydowała, że zasada ta w roku 2020 nie ulegnie zmianie.Pomimo groźby zmiany reguł, Netflix prawdopodobnie i tak nie straciłby możliwości w wyścigu o statuetkę. Tezę tę może potwierdzać fakt, że jedna z najważniejszych produkcji tego roku The Irishman Martina Scorsese będzie miała projekcję w ponad 110 kinach i wyświetlana będzie przez 72 dni. Co więcej, Netflix planuje kupić własne kino Los Angeles Egyptian Theatre.

Niemniej jednak doszło do pewnych zmian w regulaminie. Na przykład kategoria Najlepszy film nieanglojęzyczny (Foreign Language Film) zmieni nazwę na Najlepszy film międzynarodowy (International Feature Film), ale zasady przyznawania go pozostaną takie same. Natomiast w kategorii dotyczącej charakteryzacji zostanie zwiększona ilość nominacji z trzech do pięciu. Dodatkowo w kategorii pełnometrażowych filmów animowanych, zniknie limit ośmiu premier filmowych, aby w ogóle doszło do ogłoszenia nominacji.

Anna Gajewska
Anna Gajewska
7. 5. 2019


Podobne artykuły - Netflix może nadal ubiegać się o Oscary, zasady nominacji nie zmienią się

Inne artykuły

Wszystkie artykuły

Strona główna